Divi 4.22.0 - en to tr translation catalogue (1131 entries)

en:  Enable canonical URL's
tr: Kanonik URL’s etkinleştir

en:  Enable custom title
tr: Özel Başlıkları Etkinleştir

en:  Enable meta description
tr: Meta etiketinin açıklamasını etkinleştirin

en:  Enable meta keywords
tr: Meta anahtar kelimelerini etkinleştirin

en: %1$s Columns
tr: %1$s Sütun

en: %1$s could not be displayed.
tr: %1$s görüntülenemedi.

en: %d Item
tr: %d Öğe

en: %d Items
tr: %d Öğe

en: %d Layout
tr: %d Düzen

en: %d Layout Pack
tr: %d Düzen Paketi

en: %d Layout Packs
tr: %d Düzen Paketi

en: %d Layouts
tr: %d Düzen

en: %d Module
tr: %d Modül

en: %d Modules
tr: %d Modül

en: %d Page
tr: %d Sayfa

en: %d Pages
tr: %d Sayfa

en: %d Reviews
tr: %d İnceleme

en: %d Row
tr: %d Satır

en: %d Rows
tr: %d Satır

en: %d Sales
tr: %d Satış

en: %d Section
tr: %d Bölüm

en: %d Sections
tr: %d Bölüm

en: %d Total Layouts
tr: %d Toplam Düzen

en: %s Name
tr: %s İsim

en: %s Theme Options
tr: %s Tema Seçenekleri

en: &laquo; Older Entries
tr: &laquo; Eski Girişler

en: + Add One More Tab
tr: + Bir Tane Daha Sekme Ekle

en: 0 Comments
tr: 0 yorum

en: 0 comments
tr: 0 yorum

en: 1 Column
tr: 1 Sütun

en: 1 Comment
tr: 1 Yorum

en: 1 comment
tr: 1 Yorum

en: 3D Render
tr: 3D İşleme

en: 404 Not Found
tr: 404 bulunamadı

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
tr: <div class="updated"><p> Bu %1$s  temasının yeni yüklemesidir. Ayarlamak için <a href="%2$s">ePanel</a>’a gitmeyi unutmayın. Bu mesaj  <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div> içindeki Kaydet düğmesine tıkladıktan sonra kaybolur.

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
tr: <em>Ürün güncellemelerini alabilmeniz için öncelikle Elegant Themes aboneliğinizin kimliğini doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için, tema ve eklenti ayarlarınızdaki Güncellemeler Sekmesine hem Elegant Themes Kullanıcı Adınızı hem de Elegant Themes API Anahtarınızı girmeniz gerekir. API Anahtarınızı bulmak için Elegant Themes hesabınızda <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">oturum</a> açın ve <strong>Hesap > API Anahtarı</strong> sayfasına gidin. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Daha fazlasını buradan öğrenin</a></em>. Hala bu mesajı alıyorsanız, lütfen Kullanıcı Adınızın ve API Anahtarınızın doğru girildiğinden emin olun.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski Yorumlar

en: AI Unlimited
tr: AI Sınırsız

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: About
tr: Hakkında

en: About %s seconds remaining
tr: Yaklaşık %s saniye kaldı

en: About Me
tr: Benim Hakkýmda

en: Abstract Art
tr: Soyut sanat

en: Access Your %s From Any Website
tr: %s Adresinize Herhangi Bir Web Sitesinden Erişin

en: Active Link Color
tr: Aktif Bağlantı Rengi

en: Active Primary Menu Link Color
tr: Aktif Birincil Menü Bağlantı Rengi

en: Add Author Bio
tr: Yazar Biyografisi Ekle

en: Add Button Icon
tr: Tuş Simgesi Ekle

en: Add ET Box
tr: ET Kutusu Ekle

en: Add ET Button
tr: ET Düğmesi Ekle

en: Add ET Learn more block
tr: ET Daha fazla bilgi bloğu ekle

en: Add ET Tabs
tr: ET Sekmeleri Ekle

en: Add From Library
tr: Kitaplıktan Ekle

en: Add New Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Add New Cloud Category
tr: Yeni Bulut Kategorisi Ekle

en: Add New Cloud Tag
tr: Yeni Bulut Etiketi Ekle

en: Add New Layout
tr: Yeni Düzen Ekle

en: Add New Pack
tr: Yeni Paket Ekle

en: Add New Tag
tr: Yeni Etiket Ekle

en: Add New Theme Options
tr: Yeni Tema Seçenekleri Ekle

en: Add Theme Options
tr: Tema Seçenekleri Ekle

en: Add To Categories
tr: Kategorilere Ekle

en: Add To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Ekle

en: Add To Favorites
tr: Favorilere ekle

en: Add To Tags
tr: Etiketlere Ekle

en: Add a Tooltip Text
tr: İpucu Metni Ekleme

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
tr: <Body> kodunu ekle (Google Analyticsgibi kod izlemeler için iyidir.)

en: Add code to the < head > of your blog
tr: Blogunuza < Head > kodunu ekleyin.

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
tr: Yorumlarınızdan önce yazılarınızın altına kodu ekleyin

en: Add code to the top of your posts
tr: Mesajlarınızın üstüne kodu ekleyin

en: Added Context
tr: Bağlam Eklendi

en: Adsense Code
tr: Adsense Kodu

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advertisement
tr: Reklam

en: Agency About Page
tr: Ajans Hakkında Sayfası

en: Agency Blog Page
tr: Ajans Blog Sayfası

en: Agency Contact Page
tr: Ajans İletişim Sayfası

en: Agency Home Page
tr: Ajans Ana Sayfası

en: Agency Landing Page
tr: Ajans Açılış Sayfası

en: Agency Portfolio Page
tr: Ajans Portföy Sayfası

en: Agency Pricing Page
tr: Ajans Fiyatlandırma Sayfası

en: All
tr: Herşey

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
tr: Tüm Divi kullanıcıları, Divi Cloud %s kadar öğeyi ücretsiz olarak depolayabilir. Bulutunuza daha fazla öğe kaydetmek ve sınırsız depolamanın kilidini açmak için Divi Cloud üyeliğinizi bugün yükseltin. Geçiminizi sağlamak için Divi web siteleri kuruyorsanız, Divi Cloud harika bir eklenti ve harika bir zaman tasarrufu sağlar. Bunu seveceksin!

en: All Theme Options
tr: Tüm Tema Seçenekleri

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
tr: Buradaya eklediğiniz herhangi bir kod blogunuzu her sayfanın gövde bölümünde görünecektir. Eğer Google Analytics gibi bir durum sayacı için girişi izleme pikseli gerekirse bu özellik faydalıdır.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
tr: Buradaya eklediğiniz herhangi bir kod blogunuzu her sayfanın başlık bölümünde görünecektir. Bu özellik tüm sayfalar için JavaScript ya CSS eklemek istediğinizde kullanışlıdır.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
tr: Buraya koyduğunuz herhangi bir kod tüm gönderilerin altına yerleştirilecektir. Sosyal yer imi bağlantıları gibi şeyleri entegre etmek istiyorsanız bu özellik kullanışlıdır.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
tr: Buradaya eklediğiniz herhangi bir kod tüm mesajlarınızın üst bölümünde görünecektir. Bu sosyal imleme bağlantıları gibi şeylerle entegre arıyorsanız yararlıdır.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
tr: Bu Düzeni Kullan

en: Archives
tr: Arşiv

en: Are You Sure?
tr: Emin misin?

en: Aspect Ratio
tr: En Boy Oranı

en: At Least
tr: En azından

en: Authentication
tr: kimlik doğrulama

en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulama Gerekli

en: Author
tr: Yazar

en: Author Image URL
tr: Yazarın Görüntü URL ‘si

en: Auto
tr: Atomatik

en: Auto Speed
tr: Otomatik Hız

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
tr: Otomatik Sürgü Hızı (Sadece otomatik ayarlanmış ise evet çalışır)

en: Back To Top Button
tr: Başa Dön Düğmesi

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Background Image
tr: Arka plan Görüntüsü

en: Background Position
tr: Arkaplan Pozisyonu

en: Background Repeat
tr: Arkaplan Tekrarı

en: Banner
tr: Afiþ

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
tr: %1$s Kitaplığından Hazır Düzenleri indirebilmeniz için önce %2$s aboneliğinizin kimliğini doğrulamanız gerekir.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
tr: Divi AI kullanarak Metin oluşturabilmeniz için önce Elegant Themes aboneliğinizin kimliğini doğrulamanız gerekir.

en: Blog Post
tr: Blog yazısı

en: Blog Style Mode
tr: Blog Stil Modu

en: Body Font
tr: Gövde Yazı Tipi

en: Body Font Style
tr: Gövde Yazı Tipi Stili

en: Body Line Height
tr: Gövde Satır Yüksekliği

en: Body Link Color
tr: Gövde Bağlantı Rengi

en: Body Text Color
tr: Gövde Yazı Rengi

en: Body Text Size
tr: Gövde Metin Boyutu

en: Body/Link Line Height
tr: Gövde/Bağlantı Çizgi Yüksekliği

en: Body/Link Text Size
tr: Gövde/Bağlantı Metin Boyutu

en: Bold
tr: Kalın

en: Border Color
tr: Kenar Rengi

en: Border Radius
tr: Kenar Yarıçapı

en: Border Width
tr: Kenar Genişliği

en: Bottom
tr: En Alt

en: Bottom Bar
tr: Alt Çubuk

en: Bottom to Top
tr: Aşağıdan yukarı

[ctx: Business]
en: Agency
tr: Ajans

[ctx: Business]
en: Consultant
tr: Danışman

en: Button
tr: Düğme

en: Button Font Style
tr: Tuş Yazı Tipi Stili

en: Buttons
tr: Tuşlar

en: Buttons Font
tr: Tuş Yazı Tipi

en: Buttons Hover Style
tr: Üzerindeyken Tuşların Stili

en: Buttons Style
tr: Tuşların Stili

en: Buy
tr: Satın almak

en: By %s
tr: %s tarafından

en: By Elegant Themes
tr: Elegant Themes Göre

en: By The Community
tr: Topluluk tarafından

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
tr: Varsayılan olarak yorumlar sayfalarda bulunmazi ancak, sayfalarınızda yorum yapılmasına izin vermek istiyorsanız sadece bu seçeneği etkinleştirin.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
tr: Varsayılan olarak sayfalar isim sırasına göre sıralanmıştır. Ancak eğer onları ID sırasına göre sıralamak isterseniz bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
tr: Öntanımlı olarak gezinti çubuğu her zaman ekranın üst kısmında kalır.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
tr: Varsayılan olarak tema, blogunuzun tıklandığında ana sayfasına geri götüren bir Ana Sayfa bağlantısı oluşturur. Ancak, statik sayfasını kullanıyorsanız ve zaten kullanmak için Ana Sayfa adlı oluşturulan bir sayfa varsa, bu yinelenen bir bağlantıya neden olacaktır. Bu durumda bağlantıyı kaldırmak için bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekir.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
tr: Varsayılan olarak tema yazı ve blog adınızın başlığına göre yazı başlıklarını oluşturur. Eğer meta başlığını gerçek yazı başlığından daha farklı yapmak isterseniz her yazının özel alanları kullanmak için özel bir başlık tanımlayabilirsiniz. Bu seçenek iş için özel başlıklara göre etkinleştirilmiş olması gerekir, ve başlık için özel bir alan adı altında seçmeniz gerekir.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
tr: Varsayılan olarak tema başlığı için anahtar kelimeler eklemez. Çoğu arama motorları sitenizi artık sıralamak için anahtar kelimeler kullanmaz, ama bazı insanlar yine de her ihtimale karşı bunları  tanımlar. Eğer başlığınıza meta anahtar kelimeler eklemek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıda özel anahtar kelime alanını doldurun.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
tr: Öntanımlı olarak tema mesaj ön izlemeleri oluşturmak için otomatik olarak mesaj alıntılarını keser. Eğer geleneksel olduğu gibi tam mesajlarınızı göstermek isterseniz, blog sonrasında bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
tr: Varsayılan olarak tema ana başlıkları oluşturmak için tema blog adı ve blog oluştururken tanımlanan blog açıklamasını kullanır. Eğer özel bir başlık oluşturmak istiyorsanız, sadece bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel başlık alanını doldurun.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
tr: Varsayılan olarak tema blogunuza oluştururken tanımlanan blog açıklaması, meta açıklama alanını doldurmak için kullanır. Eğer farklı bir tanım kullanmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel açıklama alanını doldurun.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
tr: Varsayılan olarak küçük resimler özel alanlar kullanılarak oluşturulur. Ancak, küçük resminiz için gönderinizde bulunan görselleri kullanmayı (ve özel alanları atlamayı) tercih ederseniz, bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, yayınınızdaki ilk resim kullanılarak küçük resimler otomatik olarak oluşturulacaktır. Resim kendi sunucunuzda barındırılmalıdır.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
tr: Varsayýlan olarak küçük resimler sayfalara yerleþtirilmez (sadece postalarda kullanýlýr). Ancak, sayfalarda küçük resimler kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz! Sadece bu seçeneði etkinleþtirin.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
tr: Varsayılan olarak küçük resimler tekli mesaj sayfalarındaki yazının başında bulunur. Eğer bu ilk küçük resim tekrarlanmasını önlemek için kaldırmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: CSS No Selector
tr: CSS Seçici Yok

en: CSS Snippet
tr: CSS Parçacığı

en: Cancel
tr: İptal

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
tr: Standartlaþtýrma, arama motorlarýnýn içeriðini kopyalamasý indeksini engeller, ve sonuç olarak, içerik kopyalama cezalarýný ve sayfa sýralama aþýnmalarýndan kurtulmaya yardým eder. Bazý sayfalar, ayný yere yönlendiren farklý URLse sahip olabilir. Örneðin domain.com, domain.com/index.html ve www.domain.comun tamamý ana sayfanýza yönlendiren farklý URLsdir. Bir arama motorunun bakýþ açýsýndan, sýkça özel linklere baðlý olarak oluþan bu kopya URLslere, tek bir hedefin yerine bireysel olarak davranýlabilir. Kuralsal bir URL tanýmlamak, arama motoruna hangi URLyi resmi olarak kullanmak istediðinizi söyler. Tema kuralsal URLsini linklerinizden ve wp-adminin ayarlar sekmesinde tanýmlanan domain adýndan uzaða konumlandýrýr.

en: Caption
tr: Altyazı

en: Caption goes here
tr: Altyazı buraya gelecek

en: Caption title goes here
tr: Altyazı başlığı buraya gelecek

en: Cartoon
tr: Karikatür

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category
tr: Kategori

en: Center
tr: Merkez

en: Centered
tr: Ortala

en: Centered Inline Logo
tr: Satıriçi Ortalanmış Logo

en: Change Image Style
tr: Görüntü Stilini Değiştir

en: Change Tone
tr: Tonu Değiştir

en: Characters
tr: Karakterler

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
tr: Eğer kategori/arşiv sayfalarında meta açıklamaları görüntülemek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Açıklama wp-admin’deki kategorinizi düzenleme/oluştururma  için seçtiğiniz kategori açıklamasını kapalı tutar.

en: Choose File
tr: Dosya seçin

en: Choose Library
tr: Kütüphane Seç

en: Choose Style
tr: Stil Seç

en: Choose Type
tr: Tür Seçin

en: Choose an Image
tr: Bir Görüntü Seç

en: Choose button color
tr: Düğme rengini seçin

en: Choose button type
tr: Düğme çeşidini seçin

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
tr: Oluşturulan görüntü için kullanılacak en boy oranını seçin.

en: Choose title autogeneration method
tr: Başlık üretim yöntemini seçin

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
tr: Ne tarz bir görüntü oluşturmak istediğinizi seçin. Veya hiçbiri'ni seçin ve bilgi isteminizdeki görselin stilini tanımlayın.

en: Choose which items to display in the post info section
tr: Gönderi bilgileri bölümünde hangi öğelerin görüntüleneceğini seçin

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
tr: Eğer otomatik slider animasyonunu etkinleştirmek istiyorsanız eveti seçin

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
tr: sınıflar

en: Click here to learn more
tr: Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

en: Close
tr: Kapalı

en: Close Modal
tr: Modu Kapat

en: Cloud
tr: Bulut

en: Code
tr: kod

en: Code Integration
tr: Kod Entegrasyonu

en: Code Snippet
tr: Kod Parçacığı

en: Code Snippets Library
tr: Kod Parçacıkları Kitaplığı

en: Coffee Shop
tr: Kahvehane

en: Coffee Shop About Page
tr: Kahve Dükkanı Hakkında Sayfası

en: Coffee Shop Blog Page
tr: Kahve Dükkanı Blog Sayfası

en: Coffee Shop Contact Page
tr: Kahve Dükkanı İletişim Sayfası

en: Coffee Shop Footer Page
tr: Kahve Dükkanı Altbilgi Sayfası

en: Coffee Shop Guide Page
tr: Kahve Dükkanı Rehber Sayfası

en: Coffee Shop Home Page
tr: Kahve Dükkanı Ana Sayfası

en: Coffee Shop Landing Page
tr: Kahve Dükkanı Açılış Sayfası

en: Coffee Shop Menu Page
tr: Kahve Dükkanı Menü Sayfası

en: Coffee Shop Shop Page
tr: Kahve Dükkanı Sayfası

en: Color
tr: Renk

en: Color Pickers Default Palette
tr: Renk Poplayıcılar Varsayılan Palet

en: Color Schemes
tr: Renk Şemaları

en: Column Layout
tr: Kolon Düzeni

en: Comic Book
tr: Çizgi roman

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Community
tr: Toplum

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
tr: Divi Cloud yükseltmek için açılır pencereyi kullanarak satın alma işleminizi tamamlayın.

en: Concept Art
tr: Konsept Sanatı

en: Content
tr: İçerik

en: Content Length
tr: İçerik Uzunluğu

en: Content Results
tr: İçerik Sonuçları

en: Content Type
tr: İçerik türü

en: Content goes here
tr: İçeriği buraya gelecek

en: Content text or html
tr: İçerik metni veya HTML

en: Copy
tr: kopyala

en: Copy To
tr: Kopyala

en: Copy To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Kopyala

en: Copy To Library
tr: Kitaplığa Kopyala

en: Copywriter
tr: metin yazarı

en: Copywriter About Page
tr: Metin Yazarı Hakkında Sayfası

en: Copywriter Blog Page
tr: Metin Yazarı Blog Sayfası

en: Copywriter Contact Page
tr: Metin Yazarı İletişim Sayfası

en: Copywriter FAQ Page
tr: Metin Yazarı SSS Sayfası

en: Copywriter Home Page
tr: Metin Yazarı Ana Sayfası

en: Copywriter Landing Page
tr: Metin Yazarı Açılış Sayfası

en: Copywriter Portfolio Page
tr: Metin Yazarı Portföy Sayfası

en: Copywriter Pricing Page
tr: Metin Yazarı Fiyatlandırma Sayfası

en: Copywriter Services Page
tr: Metin Yazarı Hizmetleri Sayfası

en: Create New Category/Categories
tr: Yeni Kategori/Kategoriler Oluştur

en: Create New Tag(s)
tr: Yeni Etiket(ler) Oluştur

en: Create New Tag/Tags
tr: Yeni Etiket/Etiketler Oluştur

en: Creative
tr: Yaratıcı

en: Critical CSS
tr: Kritik CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
tr: Kritik CSS, kritik olmayan stilleri erteleyerek ve oluşturmayı engelleyen CSS isteklerini ortadan kaldırarak web sitesi yükleme sürelerini ve Google PageSpeed puanlarını büyük ölçüde iyileştirir.

en: Critical Threshold Height
tr: Kritik Eşik Yüksekliği

en: Current Color
tr: Mevcut renk

en: Currently viewing archives from %1$s
tr: Şu anda %1$s arşivleri görüntüleniyor.

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Size
tr: Özel boyut

en: Custom field Name to be used for description
tr: Özel alan tanımı için kullanılan isim

en: Custom field Name to be used for keywords
tr: Anahtar kelimeler için kullanılan özel alan ismi

en: Custom field Name to be used for title
tr: Başlık için kullanılacak özel alan adı

en: Dark
tr: Koyu Renk

en: Dashed
tr: Kesikli

en: Date
tr: Tarih

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Default
tr: Ön Tanımlı

en: Defer Additional Third Party Scripts
tr: Ek Üçüncü Taraf Komut Dosyalarını Erteleyin

en: Defer Gutenberg Block CSS
tr: Gutenberg Blok CSS'sini ertele

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
tr: jQuery ve jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
tr: Ayrı bir web sitesi adı için bir karakter veya yazı başlığı tanımlama

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
tr: Referans görüntünüzün oluşturulan görüntü üzerinde ne kadar etkisi olduğunu tanımlayın. Referans resme ne kadar az etki verirseniz, görsel açıklamanızın etkisi o kadar fazla olur.

en: Define the default color palette for color pickers in the Divi Builder.
tr: Divi Builder renk seçiciler için varsayılan renk paletini tanımlayın.

en: Delete
tr: Silmek

en: Delete Permanently
tr: kalıcı olarak sil

en: Delete Selected Items
tr: Seçili Öğeleri Sil

en: Design Agency
tr: Tasarım Ajansı

en: Design Agency About Page
tr: Tasarım Ajansı Hakkında Sayfası

en: Design Agency Blog Page
tr: Tasarım Ajansı Blog Sayfası

en: Design Agency Case Study Page
tr: Tasarım Ajansı Vaka Çalışması Sayfası

en: Design Agency Contact Page
tr: Tasarım Ajansı İletişim Sayfası

en: Design Agency Home Page
tr: Tasarım Ajansı Ana Sayfası

en: Design Agency Landing Page
tr: Tasarım Ajansı Açılış Sayfası

en: Design Agency Portfolio Page
tr: Tasarım Ajansı Portföy Sayfası

en: Design Agency Project Page 1
tr: Tasarım Ajansı Projesi Sayfa 1

en: Design Agency Project Page 2
tr: Tasarım Ajansı Projesi Sayfa 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
tr: %1$s tarafından tasarlandı. | %2$s gururla sunar.

en: Digital Painting
tr: Dijital boyama

en: Digital Payments
tr: Dijital Ödemeler

en: Digital Payments About Page
tr: Dijital Ödemeler Hakkında Sayfası

en: Digital Payments Blog Page
tr: Dijital Ödemeler Blog Sayfası

en: Digital Payments Contact Page
tr: Dijital Ödemeler İletişim Sayfası

en: Digital Payments Features Page
tr: Dijital Ödeme Özellikleri Sayfası

en: Digital Payments Home Page
tr: Dijital Ödemeler Ana Sayfası

en: Digital Payments Landing Page
tr: Dijital Ödemeler Açılış Sayfası

en: Digital Payments Pricing Page
tr: Dijital Ödemeler Fiyatlandırma Sayfası

en: Digital Payments Sign-Up Page
tr: Dijital Ödemeler Kayıt Sayfası

en: Disable Footer Credits
tr: Alt Bilgi Jeneriğini Devre Dışı Bırak

en: Disable Translations
tr: Çevirileri Devre Dışı Bırak

en: Disable WordPress Emojis
tr: WordPress Emojilerini Devre Dışı Bırakın

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
tr: Google Fonts Divi Builder Sayfalarınızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
tr: Google Maps API komut dosyasını Divi Builder Sayfalarınızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın. Bu, bu komut dosyasını da kuyruğa alan üçüncü taraf eklentilerle uyumluluğu artırabilir. Lütfen Dikkat: Haritalar ve Tam Genişlikli Haritalar Modülleri gibi düzgün çalışması için Google Maps API modüller kullanılabilir olmaya devam edecek ancak bu seçenek devre dışı bırakıldığında (Google Maps API komut dosyasını manuel olarak eklemediğiniz sürece) çalışmayacaktır.

en: Disable top tier dropdown menu links
tr: Üst katman açılır menü bağlantıları devre dışı bırakma

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
tr: Sitenizde çevirisi yapılmış tema dizilerini görüntülemek istemiyorsanız çevirleri devre dışı bırakın.

en: Disabled
tr: Devre Dışı Bırak

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda blogunuzda aşağıdaki gövde kodu kaldıracaktır. Bu size daha sonra kullanmak için tasarruf sağlarken kodu kaldırmak için izin verir.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda blogunuzda aşağıdaki başlık kodu kaldıracaktır. Bu size daha sonra kullanmak için tasarruf sağlarken kodu kaldırmak için izin verir.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda blogunuzda aşağıdaki tekli alt kodunu kaldıracaktır. Bu size daha sonra kullanmak için tasarruf sağlarken kodu kaldırmak için izin verir.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda blogunuzda aşağıdaki tekli üst kodunu kaldıracaktır. Bu size daha sonra kullanmak için tasarruf sağlarken kodu kaldırmak için izin verir.

en: Display Home link
tr: Ana Ekran bağlantısı

en: Displays About Me Information
tr: Benim Hakkýmda Bilgisini Gösterir

en: Displays Adsense Ads
tr: Adsense Reklamlarýný Gösterir

en: Displays Advertisements
tr: Reklamlarý Gösterir

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
tr: Divi AI Sunucusu şu anda çok meşgul. Lütfen birkaç dakika içinde tekrar deneyin.

en: Divi AI is finalizing your images! Please stand by.
tr: Divi AI, resimlerinizi tamamlıyor! Lütfen bekleyin.

en: Divi Cloud Categories
tr: Divi Cloud Kategorileri

en: Divi Cloud Tags
tr: Divi Cloud Etiketleri

en: Divi Customizer Settings
tr: Divi Kişiselleştirici Ayarları

en: Divi Library
tr: Divi Kütüphanesi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
tr: %s Kitaplığı

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
tr: Görünüm Modu

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
tr: küresel

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
tr: Düzen

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
tr: Modül

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
tr: Sıra

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
tr: Bölüm

en: Divi Library Snippet Name
tr: Divi Kitaplığı Parçacık Adı

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
tr: Düzen Ayrıntıları

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
tr: Liste görünümü

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
tr: Etiket Görünümü

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
tr: Paket Görünümü

en: Divi Page Settings
tr: Divi Sayfa Ayarları

en: Do you want to move selected items to your trash?
tr: Seçili öğeleri çöp kutunuza taşımak istiyor musunuz?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
tr: Çöp kutunuzdaki tüm öğeleri kalıcı olarak silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz ve öğeler kurtarılamaz.

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
tr: belgeler

en: Dot Navigation
tr: Nokta Navigasyon

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Double
tr: Çift

en: Download Backup Before Importing
tr: İçe Aktarmadan Önce Yedeklemeyi İndirin

en: Download More Layouts From The Marketplace
tr: Pazar Yerinden Daha Fazla Düzen İndirin

en: Drawing
tr: Çizim

en: Dropdown Menu Animation
tr: Açılır Menü Animasyonu

en: Dropdown Menu Background Color
tr: Açılır Menü Arkaplan Rengi

en: Dropdown Menu Line Color
tr: Açılır Menü Çizgi Rengi

en: Dropdown Menu Text Color
tr: Açılır Menü Metin Rengi

en: Duplicate
tr: Kopyalamak

en: Duplicate Global Item To Cloud
tr: Global Öğeyi Buluta Çoğalt

en: Duplicate Locally
tr: Yerel Olarak Çoğalt

en: Dynamic CSS
tr: Dinamik CSS

en: Dynamic CSS greatly reduces CSS file size by dynamically generating only the assets necessary for the features and modules you use. This eliminates all file bloat and greatly improves load times.
tr: Dinamik CSS, yalnızca kullandığınız özellikler ve modüller için gerekli varlıkları dinamik olarak oluşturarak CSS dosya boyutunu büyük ölçüde azaltır. Bu, tüm dosya şişkinliğini ortadan kaldırır ve yükleme sürelerini büyük ölçüde iyileştirir.

en: Dynamic Icons
tr: Dinamik Simgeler

en: Dynamic JavaScript Libraries
tr: Dinamik JavaScript Kitaplıkları

en: Dynamic Module Framework
tr: Dinamik Modül Çerçevesi

en: ET About Me Widget
tr: ET Hakkımda Widget'ı

en: ET Adsense Widget
tr: ET Adsense Widget'ı

en: ET Advertisement
tr: ET Reklamı

en: Edit
tr: Düzenlemek

en: Edit Footer Credits
tr: Alt Bilgi Jeneriğini Düzenle

en: Edit Tags & Categories
tr: Etiketleri ve Kategorileri Düzenle

en: Edit Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Düzenle

en: Edit With Divi
tr: Divi ile Düzenle

en: Effect
tr: Efekt

en: Elegant Themes Account
tr: Elegant Themes Hesabı

en: Email
tr: E-posta

en: Empty Trash
tr: Boş Çöp Kutusu

en: Enable Boxed Layout
tr: Kutulu Düzeni Aktif Et

en: Enable Divi Cloud
tr: Divi Cloud Etkinleştir

en: Enable Divi Gallery
tr: Etkinleştir Divi Galeriyi

en: Enable Responsive Images
tr: Duyarlı Görüntüleri Etkinleştir

en: Enable Single Post 468x60 banner
tr: 468x60 Tekli Posta başlığı

en: Enable Vertical Navigation
tr: Dikey Navigasyonu Aktif Et

en: Enable body code
tr: < body > Kodunu etkinleştir

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
tr: Google Fonts önbelleğe alınmasını etkinleştirin ve bunları satır içi olarak yükleyin. Bu, oluşturma engelleme isteklerini azaltır ve sayfa yükleme sürelerini iyileştirir.

en: Enable canonical URL's
tr: Kanonik URL’s etkinleştir

en: Enable custom description
tr: Özel açıklamaları etkinleştirin

en: Enable custom keywords
tr: Özel anahtar kelimelerini etkinleştirin

en: Enable custom titles
tr: Özel başlıkları etkinleştirin

en: Enable header code
tr: Başlık kodunu etkinleştir

en: Enable meta descriptions
tr: Meta açıklamalarını etkinleştir

en: Enable single bottom code
tr: Tekli alt kodunu etkinleştir

en: Enable single top code
tr: Tekli üst kodunu etkinleştir

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
tr: WordPress varsayılan galerisini Divi tarzı galeriyle değiştirmek istiyorsanız bunu etkinleştirin.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
tr: Kaydırma yaparken Başa Dön Düğmesini görüntülemek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
tr: Görüntüleri yüklerken ve görüntüler öğesi için srcset niteliğini eklerken oluşturulan duyarlı boyutta bir görüntü elde etmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
tr: Bu seçeneği fare tekerleği ile pürüzsüz kaydırma efekti elde etmek için etkinleştirin.

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
tr: Dizin Sayfalarında küçük resimleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
tr: Divi Framework yalnızca sayfada kullanılan modülleri yüklemesine ve kullanımdaki özelliklerin mantığını işlemesine izin vermek için bunu etkinleştirin.

en: Enabled
tr: Etkinleştir

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, posta sayfalarınızın altındaki tekli yazı içeriğinin sonrasında bir 468x60 başlık görüntüler. Eğer etkinleştirilirse başlık görüntüsünü ve hedefi URL altına girmelisiniz.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
tr: Bu seçeneğin etkinleştirilmesi Google Fonts boyutunu küçültecek ve yükleme sürelerini iyileştirecek, ancak bazı çok eski tarayıcılarda Google Fonts desteğini sınırlayacaktır. Küçük bir performans maliyetiyle eski tarayıcılar için desteği artırmak için bunu kapatabilirsiniz.

en: Enqueue Google Maps Script
tr: Google Maps Komut Dosyasını Sıraya Alın

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
tr: jQuery Uyumluluk Komut Dosyasını Sıraya Al

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
tr: Facebook Profilinizin URL ‘sini girin

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
tr: Instagram Profilinizin URL’sini girin.

en: Enter the URL of your RSS feed.
tr: RSS kaynağınızın URL ‘sini girin

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
tr: Twitter Profilinizin URL ‘sini girin

en: Enter your ET Account API Key.
tr: ET Hesabı API Anahtarınızı girin.

en: Enter your ET Account Username.
tr: ET Hesabı Kullanıcı Adınızı girin.

en: Error
tr: Hata

[ctx: Event Details Page]
en: Details
tr: Detaylar

en: Exactly
tr: Kesinlikle

en: Exclude categories from the navigation bar
tr: Gezinme çubuğundaki kategorileri hariç tut.

en: Exclude pages from the navigation bar
tr: Gezinti çubuğu sayfaları hariç

en: Expand
tr: Büyüt

en: Explore Other Modules With Tag
tr: Etiketli Diğer Modülleri Keşfedin

en: Explore Other Rows With Tag
tr: Etiketli Diğer Satırları Keşfedin

en: Explore Other Sections With Tag
tr: Etiketli Diğer Bölümleri Keşfedin

en: Export
tr: İhracat

en: Export %s
tr: %s s'yi dışa aktar

en: Export %s Name
tr: %s Adını Dışa Aktar

en: Export Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Dışa Aktar

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
tr: %s dosyanızı dışa aktarmak, farklı bir alana içe aktarılabilecek bir JSON dosyası oluşturacaktır.

en: Facebook Profile Url
tr: Facebook Profil URL ‘si

en: Fade
tr: Soldur

en: Fade In
tr: Soldur

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
tr: Mevcut düzenleriniz yüklenemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Farmers Market
tr: Çiftçi marketi

en: Farmers Market About Page
tr: Çiftçi Pazarı Hakkında Sayfası

en: Farmers Market Blog Page
tr: Çiftçi Pazarı Blog Sayfası

en: Farmers Market Contact Page
tr: Çiftçi Pazarı İletişim Sayfası

en: Farmers Market Donate Page
tr: Çiftçi Pazarı Bağış Sayfası

en: Farmers Market Events Page
tr: Çiftçi Pazarı Etkinlikler Sayfası

en: Farmers Market Home Page
tr: Çiftçi Pazarı Ana Sayfası

en: Farmers Market Landing Page
tr: Çiftçi Pazarı Açılış Sayfası

en: Farmers Market Market Page
tr: Çiftçi Pazarı Pazar Sayfası

en: Fashion About Page
tr: Moda Hakkında Sayfası

en: Fashion Blog Page
tr: Moda Blog Sayfası

en: Fashion Contact Page
tr: Moda İletişim Sayfası

en: Fashion Designer Page
tr: Moda Tasarımcısı Sayfası

en: Fashion Gallery Page
tr: Moda Galerisi Sayfası

en: Fashion Home Page
tr: Moda Ana Sayfası

en: Fashion Landing Page
tr: Moda Açılış Sayfası

en: Fashion Shop Page
tr: Moda Mağazası Sayfası

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Filter
tr: filtre

en: Find A Layout
tr: Bir Düzen Bul

en: Find A Module
tr: Modül Bul

en: Find A Page
tr: Sayfa Bul

en: Find A Row
tr: Bir Satır Bul

en: Find A Section
tr: Bölüm Bul

en: Find More Layouts
tr: Daha Fazla Düzen Bul

en: Fixed
tr: Sabit

en: Fixed Menu Height
tr: Sabit Menü Yüksekliği

en: Fixed Navigation Bar
tr: Sabit Gezinti Çubuğu

en: Fixed Navigation Settings
tr: Sabit Navigasyon Ayarları

en: Flip
tr: Döndür

en: Florist
tr: Çiçekçi

en: Florist About Page
tr: Çiçekçi Hakkında Sayfası

en: Florist Blog Page
tr: Çiçekçi Blog Sayfası

en: Florist Contact Page
tr: Çiçekçi İletişim Sayfası

en: Florist Gallery Page
tr: Çiçekçi Galeri Sayfası

en: Florist Home Page
tr: Çiçekçi Ana Sayfası

en: Florist Landing Page
tr: Çiçekçi Açılış Sayfası

en: Florist Shop Page
tr: Çiçekçi Dükkanı Sayfası

en: Folder
tr: Dosya

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Font Style
tr: Yazı Tipi Stili

en: Footer
tr: Alt Kısım

en: Footer Area
tr: Alt Bilgi Alaný

en: Footer Background Color
tr: Altbilgi Arka Plan Rengi

en: Footer Elements
tr: Alt Kısım Elemanları

en: Footer Menu
tr: Altbilgi Menüsü

en: Footer Menu Active Link Color
tr: Alt Kısım Menüsü Aktif Bağlantı Rengi

en: Footer Menu Background Color
tr: Alt Kısım Menüsü Arkaplan Rengi

en: Footer Menu Text Color
tr: Alt Kısım Menüsü Metin Rengi

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
tr: <a href="%1$s" target="_blank">Kullanıcı adı</a> Adınızı veya <a href="%1$s" target="_blank">Şifre</a> mı unuttunuz?

en: Formal
tr: Resmi

en: Free Divi Cloud Limit Reached
tr: Ücretsiz Divi Cloud Sınırına Ulaşıldı

en: Free Trial
tr: Ücretsiz deneme

en: Freelancer
tr: Serbest çalışan

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Fullwidth
tr: Tam genişlik

en: Funny
tr: Eğlenceli

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate
tr: oluştur

en: Generate 4 More
tr: 4 tane daha oluştur

en: Generate Image With AI
tr: AI ile Görüntü Oluşturun

en: Generate More Like This One
tr: Buna Benzer Daha Fazla Oluştur

en: Generate Prompt With AI
tr: AI ile Bilgi İstemi Oluşturun

en: Generate Text
tr: Metin Oluştur

en: Generating
tr: oluşturma

en: Generating Images
tr: Görüntüler Oluşturma

en: Generating Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Oluşturuluyor

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolama Alanı Alın

en: Get Unlimited Storage
tr: Sınırsız Depolama Alanı Alın

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
tr: Divi AI'ya hangi ses tonunu kullanacağını söyleyerek içeriğinize benzersiz bir hava katın.

en: Global items
tr: Küresel öğeler

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
tr: Global öğeler Divi Cloud eklenemez. Küresel olmayan bir sürümü Divi Cloud kaydetmek ister misiniz? Bu web sitesindeki sürüm küresel bir örnek olarak kalacaktır

en: Google API Key
tr: Google API Anahtarı

en: Google Fonts Subsets
tr: Google Fonts Alt Kümeleri

en: Grab the first post image
tr: İlk mesaj görüntüsünü tut

en: Green
tr: Yeşil

en: Groove
tr: Uzantı

en: Guide Me
tr: Bana yol göster

en: HTML/JS Snippet
tr: HTML/JS Parçacığı

en: Header & Navigation
tr: Baş Kısım ve Navigasyon

en: Header Elements
tr: Baş Kısım Elemanları

en: Header Font
tr: Başlık Yazı Tipi

en: Header Font Style
tr: Baş Kısım Yazı Tipi Stili

en: Header Format
tr: Baş Kısım Biçimi

en: Header Letter Spacing
tr: Baş Kısım Harf Boşluğu

en: Header Line Height
tr: Baş Kısım Satır Yüksekliği

en: Header Style
tr: Başlık Stili

en: Header Text Color
tr: Baş Kısım Metin Rengi

en: Header Text Size
tr: Baş Kısım Metin Boyutu

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
tr: Buradan geçersiz veya varsayılan stilleri genişletmek için özel CSS ekleyebilirsiniz.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr: Otomatik olarak oluşturulan yazı başlıkları kullanırken başlık ve dizin sayfa adınızın ayrılmasını değiştirebilirsiniz. Yaygın değerler | veya –

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr: Otomatik olarak oluşturulan yazı başlıkları kullanırken başlık ve yazı blog adınızın ayrılmasını değiştirebilirsiniz. Yaygın değerler | veya –

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
tr: Burada WooCommerce Için Mağaza Sayfası &  Kategori Sayfa Düzeni seçebilirsiniz.

en: Here you can choose default sidebar layout
tr: Burada varsayılan kenar çubuğu düzenini seçebilirsiniz

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Burada dizin sayfalarındaki başlıkların nasıl oluşturulacağını seçebilirsiniz. Blogunuzun adını ve görünen dizin başlığını değiştirebilir, yada başlık blog adını tamamen kaldırabilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
tr: Buradan ana sayfadaki Facebook simge görüntüsünü seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
tr: Burada, ana sayfanızda Instagram İkonunu görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
tr: Buradan ana sayfadaki RSS simge görüntüsünü seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
tr: Buradan ana sayfadaki Twitter simge görüntüsünü seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr: Gezinme menüsünden belirli kategorileri kaldırmayı seçebilirsiniz. X ile işaretlenmiş tüm kategoriler gezinme çubuğunuzda görünmez.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr: Buradan navigasyon menüsündeki belirli sayfaları kaldırmak için seçebilirsiniz. X ile işaretlenmiş tüm sayfalar navigasyon çubuğunda görünmez.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr: Kategoriler bağlantılarının görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Artan ve azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr: Burada sayfa bağlantılarının görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Artan veya azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to sort your pages links.
tr: Buradan sayfa bağlantıları nasıl sıralanacağını seçebilirsiniz.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
tr: Burada, sayfalardaki gönderi bilgileri bölümünde hangi öğelerin görüneceğini seçebilirsiniz. Bu, genellikle gönderi başlığının altında bulunan ve gönderinizle ilgili temel bilgileri gösteren alandır. Aşağıda gösterilen vurgulanan öğeler görünecektir.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
tr: Burada, tek gönderi sayfalarında gönderi bilgisi bölümünde hangi öğelerin görüneceğini seçebilirsiniz. Bu, genellikle gönderi başlığının altında bulunan ve gönderinizle ilgili temel bilgileri gösteren alandır. Aşağıda gösterilen vurgulanan öğeler görünecektir.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Burada kaç adet WooCommerce ürününün arşiv sayfasında görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek wp-admin” içerisindeki Ayarlar > Okuma Seçenekleri’nden bağımsız çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Burada Arşiv sayfasında görüntülenecek son haber sayısını belirleyebilirsiniz. Bu seçenek wp-admin okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Burada Kategori sayfasında görüntülenecek son haber sayısını belirleyebilirsiniz. Bu seçenek wp-admin okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Burada Arama Sonuçları sayfasında görüntülenecek son haber sayısını belirleyebilirsiniz. Bu seçenek wp-admin okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Burada Etiket Sonuçları sayfasında görüntülenecek son haber sayısını belirleyebilirsiniz. Bu seçenek wp-admin okuma seçeneklerinden bağımsız olarak çalışır.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
tr: Burada otomatik bellek limit artışını devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
tr: Buradan 468x60 başlık hedef URL 'si bulabilirsiniz.

en: Here you can provide 468x60 banner image url
tr: Buradan 468x60 başlık resmi URL 'si bulabilirsiniz.

en: Hex Value
tr: Renk Değeri

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Logo Image
tr: Logo Resmini Gizle

en: Hide Nav Before Scroll
tr: Kaydırmadan Önce Nav'ı Gizle

en: Hide Navigation Until Scroll
tr: Kaydırana Kadar Navigasyonu Gizle

en: Hide empty categories
tr: Boş kategorileri gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Homepage SEO
tr: Ana Sayfa SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
tr: Anasayfa Özel Başlığı (Etkinleştirilmişse)

en: Homepage meta description (if enabled)
tr: Anasayfa Meta Açıklaması (Etkinleştirilmişse)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
tr: Anasayfa Meta Anahtar Kelimeleri (etkinleştirilmişse)

en: Humorous
tr: Nükteli, komik

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Color
tr: Simge Rengi

en: Icon Placement
tr: Simge Yerleşimi

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
tr: Divi Builder ile bir sayfa oluşturulmuşsa, Gutenberg blok CSS dosyası üstbilgiden altbilgiye taşınır. Dosya büyük ihtimalle kullanılmadığı için daha sonra yükleyebiliriz. Bu, oluşturma engelleme isteğini kaldırır ve performansı artırır.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
tr: Özel başlıklar devre dışı bırakılmışsa, otomatik üretim yöntemini seçin.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Özel yazı başlıkları kullanmasanız da hala başlıklarınızın nasıl oluşturulduğunu kontrol edebilirsiniz. Yazılan başlık ve blog adınızı görüntülenmesini istediğiniz gibi seçebilirsiniz, ya da başlıktan blog adını tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Özel yazı başlıkları kullanmasanız da hala başlıklarınızın nasıl oluşturulduğunu kontrol edebilirsiniz. Yazılan başlık ve blog adınızı görüntülenmesini istediğiniz gibi seçebilirsiniz, ya da başlıktan blog adını tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
tr: Bazý afiþleri göstermek istemezseniz - uygun alanlarý boþ býrakýn

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
tr: Özel başlıklar etkinleştirilmişse özel başlığı buraya ekleyebilirsiniz. Burada yazacaklarınız header.php etiketi ile < title > < /title > arasına yerleştirilir.

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
tr: Meta açıklamaları etkinse özel açıklaması buraya ekleyebilirsiniz.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
tr: Meta anahtar kelimeleri etkinse özel anahtar kelimeleri buraya ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler virgülle ayrılmalıdır. Örneğin: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
tr: Eğer gezinme çubuğunuzda görüntülenen kategorilerde herhangi bir mesaj yok olsun istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın. Varsayılan olarak boş kategoriler gizlidir.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
tr: Eğer yazı için meta açıklama eklemek isterseniz özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Bu seçeneğin açıklamalardan sonra görüntülenmesi için etkinleştirilmiş olması gerekir. Meta açıklamalarınızı kapalı tabanlı özel alanları kullanarak aşağıda isim tanımlayarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
tr: Eğer yazı için meta anahtar kelimeleri eklemek isterseniz özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Bu seçeneğin anahtar kelimelerden sonra görüntülenmesi için etkinleştirilmiş olması gerekir. Meta anahtar kelimelerinizi kapalı tabanlı özel alanları kullanarak aşağıda isim tanımlayarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
tr: Eğer bu kategorilerden gezinti çubuğunda açılan menüleri kaldırmak isterseniz, bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
tr: Sayfaların gezinme çubuğunda açılan menüleri kaldırmak istiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
tr: Kendi özel logo resminizi kullanmak isterseniz "Resim Yükle" düğmesine tıklayın.

en: Image
tr: Görüntü

en: Image Description
tr: Görüntü açıklaması

en: Image Height
tr: Görüntü Yüksekliği

en: Image Size
tr: Görüntü boyutu

en: Image Style
tr: Görüntü Stili

en: Image Type
tr: Resim türü

en: Image Url
tr: Görüntü URL ‘si

en: Image Width
tr: Görüntü Genişliği

en: Image doesn't exist
tr: Görüntü yok

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
tr: Farklı bir web sitesinde saklanan görseller referans olarak kullanılamaz. Görüntüyü WordPress ortam kitaplığına yükleyerek sorun çözülebilir.

en: Import
tr: İçe aktarmak

en: Import %s
tr: %s içe aktar

en: Import & Export Customizer
tr: İçe ve Dışa Aktarma Özelleştiricisi

en: Import & Export Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini İçe ve Dışa Aktarma

en: Import Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini İçe Aktar

en: Import These Templates
tr: Bu Şablonları İçe Aktar

en: Import To Cloud
tr: Buluta Aktar

en: Improve Google Fonts Loading
tr: Google Fonts Yüklenmesini İyileştirin

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
tr: Web tasarımı iş akışınızı iyileştirin ve bulutta birlikte işbirliği yapın.

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
tr: Bazı durumlarda kullanıcılar bağlantıları ya da bir kategori listesi tutmak için yer tutucu olarak ana kategori ve bağlantı oluşturmak isteyebilir. Bu durumda, ana bağlantıları herhangi bir yerinde olması arzu edilmez, ancak bunun yerine, sadece kuruluş işlev görürler. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi tüm üst sayfaları/kategorileri bağlantıları kaldıracaktır çünkü tıklandığında herhangi bir yer açmaz.

en: Index Page SEO
tr: Dizin Sayfası SEO

en: Informative
tr: bilgilendirici

en: Input 468x60 adsense code
tr: 468x60 Google Adsense kod girişi

en: Input 468x60 advertisement banner image
tr: 468x60 reklam başlık resim girişi

en: Input 468x60 advertisement destination url
tr: 468x60 reklam hedef URL girişi

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
tr: Bu CSS Parçacığını Kullanın

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
tr: Bu HTML/JS Parçacığı Kullanın

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
tr: Bu Modülü Kullan

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
tr: Bu Sayfayı Kullan

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
tr: Bu Satırı Kullan

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
tr: Bu Bölümü Kullan

en: Inset
tr: İçe Ayarla

en: Instagram Profile Url
tr: Instagram Profil URL'si

en: Interior Design Company
tr: İç Tasarım Şirketi

en: Interior Design Company About Page
tr: İç Tasarım Firması Hakkında Sayfası

en: Interior Design Company Blog Page
tr: İç Tasarım Şirket Blog Sayfası

en: Interior Design Company Contact Page
tr: İç Mimari Firma İletişim Sayfası

en: Interior Design Company Home Page
tr: İç Mimari Firma Ana Sayfası

en: Interior Design Company Landing Page
tr: İç Tasarım Şirketi Açılış Sayfası

en: Interior Design Company Portfolio Page
tr: İç Tasarım Firma Portföy Sayfası

en: Interior Design Company Services Page
tr: İç Mimari Firma Hizmetleri Sayfası

en: Interior Design Company Shop Page
tr: İç Tasarım Şirketi Mağaza Sayfası

en: Invalid API Key or Username
tr: Geçersiz API Anahtarı veya Kullanıcı Adı

en: Italic
tr: Eğik

en: Join Now
tr: Þimdi Katýlýn

en: Just another %s site
tr: Başka bir %s sitesi

en: Just another WordPress site
tr: Bir başka WordPress sitesi

en: LMS About Page
tr: LMS Hakkında Sayfası

en: LMS Blog Page
tr: ÖYS Blog Sayfası

en: LMS Contact Page
tr: LMS İletişim Sayfası

en: LMS Course Page
tr: LMS Kurs Sayfası

en: LMS Courses Page
tr: LMS Kursları Sayfası

en: LMS Home Page
tr: ÖYS Ana Sayfası

en: LMS Landing Page
tr: ÖYS Açılış Sayfası

en: LMS Marketing Page
tr: LMS Pazarlama Sayfası

[ctx: LMS Page]
en: Course
tr: Kurs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
tr: Dersler

en: LMS Pricing Page
tr: LMS Fiyatlandırma Sayfası

en: Landscape (8:5)
tr: Manzara (8:5)

en: Language
tr: Dil

en: Language of Prompt
tr: Bilgi İstemi Dili

en: Language of Website
tr: Web Sitesinin Dili

en: Layout
tr: Yerleşim Düzeni

[ctx: Layout]
en: Add New
tr: Yeni ekle

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
tr: Kategorileri Yönetin

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
tr: Etiketleri Yönet

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
tr: Sanat tasarımı

[ctx: Layout Category]
en: Business
tr: İşletme

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
tr: Topluluk ve Kar Amacı Gütmeyen

[ctx: Layout Category]
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: Layout Category]
en: Events
tr: Olaylar

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
tr: Moda Güzeli

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
tr: Yiyecek içecek

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
tr: Sağlık ve Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
tr: Online mağaza

[ctx: Layout Category]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: Layout Category]
en: Technology
tr: teknoloji

en: Layout Name
tr: Düzen Adı

en: Layout Pack
tr: Düzen Paketi

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
tr: Moda

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
tr: Bu Paketteki Düzenler

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
tr: Paketleri Yönet

en: Layout Settings
tr: Yerleşim Düzeni Ayarları

en: Learn About Divi Cloud
tr: Divi Cloud Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

[ctx: Learning Management System]
en: LMS
tr: ÖYS

en: Leave a Reply to %s
tr: %s için bir yorum bırak.

en: Left
tr: Sol

en: Left Sidebar
tr: Sol Kenarçubuğu

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Lengthen
tr: uzatmak

en: Letter Spacing
tr: Harf Boşluğu

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
tr: Sınırsız yapay zeka içeriği ve görüntü isteğiyle verimliliğinizi yükseltin.

en: Library
tr: Kütüphane

en: Light
tr: Açık Renk

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
tr: Eski Tarayıcılar İçin Google Fonts Desteğini Sınırlayın

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: List Items
tr: Öğeleri Listele

en: Live Preview
tr: Canlı önizleme

en: Load Dynamic Stylesheet In-line
tr: Dinamik Stil Sayfası In-line Yükle

en: Load From Library
tr: Kitaplıktan Yükle

en: Locations
tr: Konumlar

en: Log In
tr: Giriş yapmak

en: Log In To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Oturum Açın

en: Login
tr: Giriş

en: Logo Max Height
tr: Logo Max Yükseklik

en: Low
tr: Düşük

en: Make Full Width
tr: Tam Geniş Yap

en: Manage Layouts
tr: Düzenleri Yönet

en: Manage Un-widgetized Advertisements
tr: Reklamları yönetin

en: Manage Your Elegant Themes Account
tr: Elegant Themes Hesabınızı Yönetin

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
tr: satıcı

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Medium
tr: Orta

en: Member Login
tr: Üye Girişi

en: Memory Limit Increase
tr: Bellek Limit Artışı

en: Menu Height
tr: Menü Yüksekliği

en: Menu Link Color
tr: Menü Bağlantı Rengi

en: Menu Text Size
tr: Menü Metin Büyüklüğü

en: Menu Top Margin
tr: Menü Üst Boşluk

en: Menu Width
tr: Menü Genişliği

en: Meta Font Style
tr: Meta Yazı Tipi Stili

en: Meta Letter Spacing
tr: Meta Harf Boşluğu

en: Meta Line Height
tr: Meta Çizgi Yüksekliği

en: Meta Text Size
tr: Meta Yazı Boyutu

en: Mobile Menu
tr: Mobil Menü

en: Mobile Styles
tr: Mobil Stilleri

en: Modify Selected Image
tr: Seçilen Resmi Değiştir

en: Modify With AI
tr: AI ile Değiştir

en: Module Name
tr: Modül Adı

en: Module Name Prefix
tr: Modül Adı Öneki

en: Mood & Lighting
tr: Ruh Hali ve Aydınlatma

en: More Options
tr: Daha fazla seçenek

en: Most Used
tr: En çok kullanılan

en: Move
tr: Taşınmak

en: Move To
tr: Taşınmak

en: Move To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Taşı

en: Must Use Keywords
tr: Anahtar Kelimeler Kullanılmalıdır

en: My Cloud
tr: Benim Bulutum

en: My Divi Cloud
tr: Divi Cloud

en: My Library
tr: Benim kutuphanem

en: Name
tr: İsim

en: New Description
tr: Yeni Açıklama

en: New Theme Options
tr: Yeni Tema Seçenekleri

en: New To Old
tr: Eskiye Yeni

en: New items are stored into %s library.
tr: Yeni öğeler %s kitaplığında depolanır.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni Yorumlar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Entries &raquo;
tr: Sonraki Girişler &raquo;

en: No
tr: Hayýr

en: No Animation
tr: Animasyon Yok

en: No Context
tr: Bağlam Yok

en: No File Selected
tr: Dosya seçilmedi

en: No Repeat
tr: Tekrar Yok

en: No Results
tr: Sonuç yok

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: No Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Yok

en: No Sidebar
tr: Kenar Çubuğu Yok

en: No available options.
tr: Kullanılabilir seçenek yok.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
tr: Not: Yukarıda belirtilen renk ayarları varsayılan renk düzeni olarak uygulanmalıdır.

en: Nothing found
tr: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Nothing found in Trash
tr: Çöp kutusunda hiçbir şey bulunamadı

en: Number of Posts displayed on Archive pages
tr: Arşiv Sayfalarında Görüntülenecek Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Category page
tr: Kategori Sayfalarında Görüntülenen Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Search pages
tr: Arama Sayfalarında Görüntülenecek Mesaj Sayısı

en: Number of Posts displayed on Tag pages
tr: Etiket Sayfalarında Görüntülenecek Mesaj Sayısı

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
tr: WooCommerce” arşiv sayfalarında görüntülenen sonuç sayısı

en: Number of dropdown tiers shown
tr: Açılır Katman sayısı gösterilir

en: Off
tr: Kapalı

en: Old To New
tr: Eskiden Yeniye

en: On
tr: Açık

en: On Divi Cloud
tr: Divi Cloud

en: Only Show
tr: Sadece sov

en: Only Show Icon on Hover
tr: Simgeyi Sadece Üzerindeyken Göster

en: Only load external JavaScript libraries when they are needed by a specific Divi modules on the page. This removes unused JavaScript from the main scripts bundle and improves load times.
tr: Harici JavaScript kitaplıklarını yalnızca sayfadaki belirli bir Divi modülü tarafından ihtiyaç duyulduklarında yükleyin. Bu, kullanılmayan JavaScript ana komut dosyası paketinden kaldırır ve yükleme sürelerini iyileştirir.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
tr: üzerinde

en: Open in a new window
tr: Yeni bir pencerede aç

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni pencerede aç

en: Options
tr: Tercihler

en: Orange
tr: Turuncu

en: Order Category Links by Ascending/Descending
tr: Artan veya Azalan Kategori Linkleri Sıralama

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
tr: Sayfa Linklerini Artan/Azalan Sırala

en: Outset
tr: Dışa Ayarla

[ctx: Page]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Page]
en: Careers
tr: kariyer

[ctx: Page]
en: Case Study
tr: Vaka Analizi

[ctx: Page]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Page]
en: Contact
tr: İletişim

[ctx: Page]
en: Designer
tr: tasarımcı

[ctx: Page]
en: Donate
tr: Bağış yapmak

[ctx: Page]
en: Events
tr: Olaylar

[ctx: Page]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: Page]
en: Features
tr: Özellikler

[ctx: Page]
en: Gallery
tr: Galeri

[ctx: Page]
en: Gallery 1
tr: Galeri 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
tr: Galeri 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
tr: Galeri 3

[ctx: Page]
en: Guide
tr: Kılavuz

[ctx: Page]
en: Home
tr: Ev

[ctx: Page]
en: Landing
tr: İniş

[ctx: Page]
en: Market
tr: Pazar

[ctx: Page]
en: Marketing
tr: Pazarlama

[ctx: Page]
en: Portfolio
tr: portföy

[ctx: Page]
en: Pricing
tr: fiyatlandırma

[ctx: Page]
en: Project 1
tr: 1. Proje

[ctx: Page]
en: Project 2
tr: Proje 2

[ctx: Page]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: Page]
en: Shop
tr: Mağaza

[ctx: Page]
en: Team
tr: Takım

en: Page Layout
tr: Sayfa Yerleşim Düzeni

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
tr: Canlı Demoyu Görüntüle

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Painting
tr: Tablo

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Paragraphs
tr: paragraflar

en: Password
tr: Şifre

en: Password Protected
tr: Þifre Korumalý

en: Password:
tr: Şifre:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
tr: "images" ‘i sürgü tipi olarak seçerseniz, buraya görüntü URL ‘sini yapıştırın.

en: Performance
tr: Verim

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photo Marketplace
tr: Fotoğraf Pazarı

en: Photo Marketplace About Page
tr: Fotoğraf Pazarı Hakkında Sayfası

en: Photo Marketplace Categories Page
tr: Fotoğraf Pazarı Kategoriler Sayfası

en: Photo Marketplace Contact Page
tr: Fotoğraf Pazarı İletişim Sayfası

en: Photo Marketplace Home Page
tr: Fotoğraf Pazarı Ana Sayfası

en: Photo Marketplace Landing Page
tr: Fotoğraf Pazarı Açılış Sayfası

en: Photo Marketplace Pricing Page
tr: Fotoğraf Pazarı Fiyatlandırma Sayfası

en: Photo Marketplace Seller Page
tr: Fotoğraf Pazarı Satıcı Sayfası

en: Photographer
tr: fotoğrafçı

en: Pink
tr: Penbe

en: Place Thumbs on Pages
tr: Sayfalara Küçük Resim yerleştirin

en: Place Thumbs on Posts
tr: Mesajların Üzerinde Küçük Resim yerleştirin

en: Place your adsense code here.
tr: Google Adsense kodunu buraya yerleştirin.

en: Please Log In Again
tr: Lütfen tekrar giriş yapın

en: Portability
tr: taşınabilirlik

en: Portrait (3:4)
tr: Portre (3:4)

en: Post
tr: Gönderi

en: Post Title
tr: Gönderi Başlığı

en: Post info section
tr: Mesaj Bilgi Bölümü

en: Posted on
tr: Gönderildi

en: Premade Layouts
tr: Hazır Düzenler

en: Previous
tr: Önceki

en: Primary Menu
tr: Ana Menü

en: Primary Menu Background Color
tr: Birincil Menü Arkaplan Rengi

en: Primary Menu Bar
tr: Birincil Menü Çubuğu

en: Primary Menu Link Color
tr: Birincil Menü Bağlantı Rengi

en: Product Content
tr: Ürün İçeriği

en: Project Navigation
tr: Proje Navigasyonu

en: Published
tr: Yayınlanan

en: Quick Actions
tr: Hızlı İşlemler

en: RSS Icon Url
tr: RSS Simge URL ‘si

en: Ratings
tr: Derecelendirmeler

en: Read Divi Documentation
tr: Divi Dokümanını Oku

en: Red
tr: Kırmızı

en: Reference Image (Optional)
tr: Referans Görsel (Opsiyonel)

en: Reference Image Influence
tr: Referans Görüntü Etkisi

en: Refine Result
tr: Sonucu İyileştir

en: Refine your prompt
tr: İsteminizi hassaslaştırın

en: Regenerate
tr: yeniden oluştur

en: Remove From Cloud
tr: Buluttan Kaldır

en: Remove From Favorites
tr: Favorilerden çıkar

en: Rename
tr: Yeniden isimlendirmek

en: Replace Existing Content
tr: Mevcut İçeriği Değiştir

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset to Defaults
tr: Varsayılanlara Sıfırla

en: Respectful
tr: Saygılı

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Restaurant About Page
tr: Restoran Hakkında Sayfası

en: Restaurant Blog Page
tr: Restoran Blog Sayfası

en: Restaurant Contact Page
tr: Restoran İletişim Sayfası

en: Restaurant Gallery Page
tr: Restoran Galeri Sayfası

en: Restaurant Home Page
tr: Restoran Ana Sayfası

en: Restaurant Landing Page
tr: Restoran Açılış Sayfası

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
tr: Menü

en: Restaurant Shop Page
tr: Restoran Mağaza Sayfası

en: Restaurant Team Page
tr: Restoran Ekibi Sayfası

en: Restore
tr: Eski haline getirmek

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Retry
tr: yeniden dene

en: Rewrite With AI
tr: AI ile Yeniden Yaz

en: Rewrite to be more engaging
tr: Daha ilgi çekici olmak için yeniden yazın

en: Ridge
tr: Çevre

en: Right
tr: Sað

en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenarçubuğu

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Role Editor
tr: rol Editör

en: Row Height
tr: Satır Yüksekliği

en: Row Name
tr: Satır Adı

en: Row Name Prefix
tr: Satır Adı Öneki

en: SaaS Company
tr: SaaS Şirketi

en: SaaS Company About Page
tr: SaaS Şirketi Hakkında Sayfası

en: SaaS Company Careers Page
tr: SaaS Şirket Kariyer Sayfası

en: SaaS Company Contact Page
tr: SaaS Şirket İletişim Sayfası

en: SaaS Company Documentation Page
tr: SaaS Şirket Belgeleri Sayfası

en: SaaS Company Features Page
tr: SaaS Şirket Özellikleri Sayfası

en: SaaS Company Landing Page
tr: SaaS Şirketi Açılış Sayfası

en: SaaS Company Pricing Page
tr: SaaS Şirket Fiyatlandırma Sayfası

en: Save %s
tr: %s s'yi kaydet

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Items To Divi Cloud
tr: Öğeleri Divi Cloud Kaydet

en: Save Selection Only
tr: Yalnızca Seçimi Kaydet

en: Save Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Kaydet

en: Save To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Kaydet

en: Save To Library
tr: Kitaplığa Kaydet

en: Save as Global
tr: Global olarak kaydet

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
tr: Öğeleri daha sonra kullanmak üzere Divi Cloud kaydedin.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
tr: Bu %s daha sonra kullanmak üzere Divi Kitaplığına kaydedin.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
tr: Sınırsız mizanpajı, tema oluşturucu şablonlarını, kod parçacıklarını ve daha fazlasını Divi Cloud kaydedin.

en: Scroll
tr: Kaydır

en: Search
tr: Arama

en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

en: Search Bar Background Color
tr: Arama Çubuğu Arkaplan Rengi

en: Search Bar Text Color
tr: Arama Çubuğu Metin Rengi

en: Search For Categories
tr: Kategorileri Ara

en: Search For Layouts
tr: Düzenleri Ara

en: Search For Packs
tr: Paketleri Ara

en: Search Results for: %s
tr: Sonuçlar İçin Ara: %s

en: Search Theme Options
tr: Arama Teması Seçenekleri

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search results for "%s"
tr: "%s" için arama sonuçları

en: Secondary Menu
tr: Yardımcı Menü

en: Secondary Menu Background Color
tr: İkincil Menü Arkaplan Rengi

en: Secondary Menu Bar
tr: İkincil Menü Çubuğu

en: Secondary Menu Link Color
tr: İkincil menü Bağlantı Rengi

en: Section Height
tr: Bölüm Yüksekliği

en: Section Name
tr: Bölüm adı

en: Section Name Prefix
tr: Bölüm Adı Öneki

en: Select
tr: seçmek

en: Select Animation Effect
tr: Animasyonun efektini seçin

en: Select Icon
tr: Simge Seç

en: Select Mood
tr: Ruh Seçin

en: Select Page
tr: Bir Sayfa Seçin

en: Select Slider Type here
tr: Buradan Sürgü Tipini Seçin

en: Select between expanded and closed state
tr: Genişletilmiş ve kapalı olma durumuları arasında seçim yapın.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
tr: Bağlantının yeni bir pencerede açılması için eveti seçin

en: Sentences
tr: Cümleler

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
tr: paketler

en: Set As Logo
tr: Logo Olarak Ayarla

en: Set the height of image in pixels.
tr: Resmin yüksekliğini piksel cinsinden ayarlayın.

en: Set the width of image in pixels.
tr: Resmin genişliğini piksel cinsinden ayarlayın.

en: Share With My Team
tr: Ekibimle Paylaş

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
tr: Divi Cloud Ekibinizle Paylaşın

en: Shared With Me
tr: Benimle paylaştı

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
tr: WooCommerce Için Mağaza Sayfası &  Kategori Sayfa Düzeni

en: Shortcodes
tr: Kýsakodlar

en: Shorten
tr: kısalt

en: Show
tr: Göster

en: Show Facebook Icon
tr: Facebook Simgesini Göster

en: Show Instagram Icon
tr: Instagram İkonunu Göster

en: Show RSS Icon
tr: RSS Simgesini Göster

en: Show Search Icon
tr: Arama Simgesini Göster

en: Show Social Icons
tr: Sosyal Simgeleri Göster

en: Show Thumbs on Index pages
tr: Dizin sayfalarında Küçük Fotoğrafları göster

en: Show Top Bar
tr: Üst Çubuğu Göster

en: Show Twitter Icon
tr: Twitter Simgesini Göster

en: Show comments on pages
tr: Sayfalarda yorum göster

en: Show comments on posts
tr: Yazılarda yorumları göster

en: Show dropdown menus
tr: Açılır menüleri göster

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuðu

en: Sidebar Layout
tr: Kenar Çubuğu Düzeni

en: Sidebar Width
tr: Kenar Çubuğu Genişliği

en: Sign In To Divi Cloud
tr: Divi Cloud Oturum Açın

en: Sign Out Of Divi Cloud
tr: Divi Cloud Çıkış Yap

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
tr: Divi Cloud etkinleştirmek için açılır pencereyi kullanarak Elegant Themes hesabınızda oturum açın.

en: Simplify
tr: Basitleştir

en: Single Page Layout
tr: Tekli Sayfa Düzeni

en: Single Post Layout
tr: Tekli Mesaj Düzeni

en: Single Post Page SEO
tr: Tekli Mesaj Sayfası SEO

en: Site Identity
tr: Sitede Kimlik

en: Size
tr: Boyut

en: Skills
tr: Beceriler

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide In
tr: Yerleştir

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
tr: Yerleştir & Tam Ekran Başlık Ayarları

en: Slider Type
tr: Sürgü Tipi

en: Smooth Scrolling
tr: Düzgün Kaydırma

en: Social Icon Color
tr: Sosyal Simge Rengi

en: Social Icon Size
tr: Sosyal Simge Boyutu

en: Social Media Post
tr: Sosyal Medya Gönderisi

en: Solid
tr: Aralıksız

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
tr: Bazı üçüncü taraf komut dosyaları, jQuery bağımlılık olarak bildirmeden hatalı bir şekilde kuyruğa alınabilir. jQuery ertelenirse, bu komut dosyaları bozulabilir. " jQuery And jQuery Migrate " seçeneğini etkinleştirdikten sonra konsol hataları yaşıyorsanız, sorunu çözmeye çalışacak ek bir uyumluluk komut dosyası yükleyecek olan bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Onsuz her şey yolunda gidiyorsa bu özelliği kapatabilirsiniz.

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
tr: Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin veya farklı bir istek deneyin.

en: Sort
tr: Çeşit

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
tr: Kategori Linklerini Name/ID/Slug/Count/Term Grubuna Göre Sırala

en: Sort Pages Links
tr: Sıralama Sayfa Linkleri

en: Split Into Modules
tr: Modüllere Böl

en: Split Into Rows
tr: Satırlara Böl

en: Split Into Sections
tr: Bölümlere Böl

en: Split Layout Into Sections
tr: Düzeni Bölümlere Böl

en: Split Row Into Modules
tr: Satırı Modüllere Böl

en: Split Section Into Rows
tr: Bölümü Satırlara Böl

en: Square (1:1)
tr: Kare (1:1)

en: Start Collaborating!
tr: İşbirliğine Başlayın!

en: State
tr: Durum

en: Status
tr: Durum

en: Stretch Background Image
tr: Arka Plan Görüntüsünü Uzat

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Comment
tr: Yorum Gönder

en: Submit a Comment
tr: Yorum Gönder

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
tr: Divi AI'ya bir referans görüntü sağlayın. Bu resim, nihai resmi oluşturmak için resim açıklamanızla birleştirilecektir. Referans görseller, görsel açıklamanızı kullanarak referans görselin konusunu değiştirirken Divi AI'yı istenen kompozisyon veya stil hakkında bilgilendirmenin harika bir yoludur.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
tr: Divi AI'ya ek içerik sağlayın. Seçilen bağlam, sonuçları değiştirecek ve Divi AI'nın ilgili içeriği oluşturmasına yardımcı olacaktır.

en: Tab Content
tr: Sekme İçeriği

en: Tab Text
tr: Sekme Metni

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiketler

en: Team Sidebar
tr: Takım Kenar Çubuğu

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
tr: Divi AI'ye yazmasını istediğiniz içeriği söyleyin.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
tr: Divi AI'ya oluşturmasını istediğiniz görüntüyü anlatın.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
tr: Divi AI'ya, oluşturduğu içeriğin ne kadar uzun olmasını istediğinizi söyleyin. Çıktı, tanımladığınız uzunluğa yakın olacak, ancak tam olarak eşit olmayacaktır.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
tr: Divi AI'ya ne tür bir görüntü oluşturmasını istediğinizi söyleyin. İstediğiniz kadar açıklayıcı olun!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
tr: Divi AI'ya ne hakkında yazmasını istediğinizi söyleyin. Onunla bir insan gibi konuş.

en: Text
tr: Metin

en: Text Color
tr: Yazı Rengi

en: Text Size
tr: Yazı Boyutu

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
tr: Divi Marketplace binlerce ek düzen ile doludur!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
tr: Divi simgesi yazı tipi çeşitli alt kümelere ayrılmıştır. Bu alt kümeler, yalnızca her sayfada kullanılan modüllere ve özelliklere göre gerektiğinde yüklenir. Tüm sayfalarda tüm simge yazı tipine erişmeniz gerekiyorsa (örneğin, alt temanızda simge yazı tipimizi kullanıyorsanız), bu seçeneği devre dışı bırakabilir ve tüm simge yazı tipi kitaplığını tüm sayfalara yükleyebilirsiniz.

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
tr: Öğe indirilemedi. Lütfen bir süre sonra deneyin.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
tr: Haritalar modülü, Google Maps API kullanır ve çalışması için geçerli bir Google API Anahtarı gerektirir. Harita modülünü kullanmadan önce lütfen API anahtarınızı buraya eklediğinizden emin olun. Google API Anahtarınızı nasıl oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgiyi <a target="_blank" href="%1$s">burada</a>.

en: The action failed in the following clouds.
tr: İşlem aşağıdaki bulutlarda başarısız oldu.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
tr: İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.

en: The size of the image must be less than 10MB.
tr: Resmin boyutu 10 MB'tan küçük olmalıdır.

en: Theme Accent Color
tr: Tema Vurgu Rengi

en: Theme Customizer
tr: Tema Düzenleyici

en: Theme Option
tr: Tema Seçeneği

en: Theme Options
tr: Tema Ayarları

en: Theme Options Library
tr: Tema Seçenekleri Kitaplığı

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
tr: Bu kelimeler içerikte görünmeye zorlanacaktır. Bu, örneğin belirli anahtar kelimeler için optimizasyon yaparken SEO için kullanışlıdır.

en: This Module Content
tr: Bu Modül İçeriği

en: This Page Content
tr: Bu Sayfa İçeriği

en: This Section Content
tr: Bu Bölüm İçeriği

en: This Website
tr: Bu Web Sitesi

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
tr: Bu, elegantthemes.com'daki Üyeler Alanına erişmek için kullandığınız kullanıcı adıdır.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
tr: Bu seçenek tarihleri nasıl görüntüleneceğini değiştirmek için olanak sağlar. Daha fazla bilgi için buradaki WordPress kodeksine bakınız:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'> Tarih ve Saat Biçimlendirme</a>

en: This option dequeues the Divi style.css file and prints the contents in-line. This removes a render blocking request and improves the PageSpeed scores of individual pages. However, it also prevents the style.css file from being cached. Since the stylesheet is small, it's recommended to keep this option enabled.
tr: Bu seçenek Divi style.css dosyasını kuyruğa alır ve içeriği satır içinde yazdırır. Bu, oluşturma engelleme isteğini kaldırır ve tek tek sayfaların PageSpeed puanlarını iyileştirir. Ancak style.css dosyasının önbelleğe alınmasını da engeller. Stil sayfası küçük olduğundan, bu seçeneği etkin tutmanız önerilir.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
tr: Bu seçenekler, kaç sayfa açılır menü olduğunu kontrol etmenizi sağlar.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr: Bu yazı şifre korumalıdır. Yazıyı görmek için parolanızı girin.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
tr: Bu, İngilizce olmayan diller için Google Fonts etkinleştirecektir.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
tr: Bu özellik, mesaj ya da sayfalarında alıntılar kullanımını sağlayacaktır.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
tr: Bu, seçenekler sayfasındaki tüm ayarları varsayılan değerlerine döndürür. <strong>Bunu yapmak istediğinden emin misin?</strong>

en: Tile
tr: Döşeme

en: Tile Horizontally
tr: Yatay Döşe

en: Tile Vertically
tr: Dikey Döşe

en: Title
tr: Baþlýk

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
tr: Bu web sitesinde Divi Cloud etkinleştirmek için Elegant Themes hesabınızda oturum açın

en: To view this protected post, enter the password below
tr: Korumalý iletisini görüntülemek için, aþaðýya þifreyi girin.

en: Tone of Voice
tr: Ses tonu

en: Top
tr: En üst

en: Top Bar Text Color
tr: Üst Çubuk Metin Rengi

en: Top Bar Text Size
tr: Üst Çubuk Metin Büyüklüğü

en: Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağı

en: Translate
tr: Çevirmek

en: Trash
tr: Çöp

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
tr: Divi Cloud için çöp depolama, ücretsiz hesaplar için 50 öğe ile sınırlıdır. Çöp kutunuz 50 öğeyi aştığında, yeni öğelere yer açmak için çöp kutunuzdaki en eski öğeler kalıcı olarak silinecektir. Sınırsız depolama için bir <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Üyeliği</a> satın alın.

en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentası

en: Travel Agency About Page
tr: Seyahat Acentası Hakkında Sayfası

en: Travel Agency Blog Page
tr: Seyahat Acentası Blog Sayfası

en: Travel Agency Contact Page
tr: Seyahat Acentası İletişim Sayfası

en: Travel Agency Home Page
tr: Seyahat Acentası Ana Sayfası

en: Travel Agency Landing Page
tr: Seyahat Acentası Açılış Sayfası

en: Travel Agency Packages Page
tr: Seyahat Acentası Paketleri Sayfası

en: Travel Agency Shop Page
tr: Seyahat Acentası Mağaza Sayfası

en: Travel Agency Team Page
tr: Seyahat Acentası Takım Sayfası

en: Tweet
tr: Tweet Atýn

en: Twitter Profile Url
tr: Twitter Profil URL ‘si

en: Type
tr: Çeşit

en: Type of the box
tr: Kutunun çeşidi

en: Typography
tr: Tipografya

en: Uh Oh!
tr: Ah!

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
tr: Ah! Divi Cloud kotanıza ulaştınız.

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolamanın Kilidini Açın

en: Untagged
tr: etiketlenmemiş

en: Upgrade
tr: Güncelleme

en: Upgrade Your Divi Cloud
tr: Divi Cloud Yükseltin

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
tr: Divi AI Unlimited'a yükseltin

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
tr: Sınırsız Bulut Depolamaya Yükseltin!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolamaya Yükseltin!

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload a Reference Image
tr: Referans Resim Yükle

en: Uppercase
tr: Büyük Harf

en: Url
tr: URL

en: Use Background Color
tr: Arkaplan Rengi Kullan

en: Use Custom Sidebar Width
tr: Özel Kenar Genişliği kullanın

en: Use Google Fonts
tr: Google Fonts Kullan

en: Use Relative Image Paths
tr: Göreceli Görüntü Yollarýný Kullanýn

en: Use This Image
tr: Bu Resmi Kullan

en: Use This Text
tr: Bu Metni Kullan

en: Use excerpts when defined
tr: Bu özellilk tanımlandığı zaman alıntılar kullanılır.

en: Use resizing
tr: Yeniden boyutlandırmayı kullan

en: Used for icon button type
tr: Simge için kullanılan düğme türü

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Vector Graphic
tr: Vektör grafiği

en: Vertical Menu Orientation
tr: Dikey Menü Oryentasyonu

en: Vertically Centered
tr: Dikey Ortalanmış

en: View Details
tr: Detayları göster

en: View Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Görüntüle

en: View in Divi Marketplace
tr: Divi Marketplace görüntüle

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
tr: Uyarı: Bu, bazı durumlarda JavaScript hatalarına neden olabilir ve dikkatli kullanılmalıdır. Etkinleştirildiğinde, eklentiler ve temalar tarafından kaydedilen komut dosyaları, performansı artırmak için ertelenir ve jQuery her zaman gövdeye yüklenir.

en: Watch video tutorials
tr: Video derslerini izleyin

en: Watercolor
tr: Suluboya

en: Web Agency
tr: Web Ajansı

en: Web Agency Careers Page
tr: Web Ajansı Kariyer Sayfası

en: Web Agency Contact Page
tr: Web Ajansı İletişim Sayfası

en: Web Agency Home Page
tr: Web Ajansı Ana Sayfası

en: Web Agency Landing Page
tr: Web Ajansı Açılış Sayfası

en: Web Agency Portfolio Page
tr: Web Ajansı Portföy Sayfası

en: Web Agency Pricing Page
tr: Web Ajansı Fiyatlandırma Sayfası

en: Web Agency Services Page
tr: Web Ajansı Hizmetleri Sayfası

en: Website Content Width
tr: Web Sitesi İçerik Genişliği

en: Website Gutter Width
tr: Web Sitesi Kolon Boşluğu

en: Wedding
tr: Düğün

en: Wedding About Page
tr: Düğün Hakkında Sayfası

en: Wedding Blog Page
tr: Düğün Blog Sayfası

en: Wedding Contact Page
tr: Düğün İletişim Sayfası

en: Wedding Details Page
tr: Düğün Detayları Sayfası

en: Wedding Gallery Page
tr: Düğün Galeri Sayfası

en: Wedding Home Page
tr: Düğün Ana Sayfası

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
tr: Divi hoş geldiniz! Yeni temanıza dalmadan önce, düzinelerce ayrıntılı öğreticiye erişim için lütfen <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Belgeleri</a> sayfasını ziyaret edin.

en: What are you writing about?
tr: Ne hakkında yazıyorsun?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
tr: Divi AI hangi dilde yazmalı? Divi AI, 26'dan fazla dilde yazabilir!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
tr: Ne tür içerik yazıyorsunuz? Bu, Divi AI'nın çıktıyı istediğiniz formata uyarlamasına yardımcı olacaktır.

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
tr: Kritik CSS etkinleştirildiğinde, Divi bir "katlama eşiğinin üstünde" belirler ve ekranın altındaki öğeler için tüm stilleri erteler. Ancak bu eşik yalnızca bir tahmindir ve farklı cihazlarda değişiklik gösterebilir. Artan eşik yüksekliği, daha az stili geciktirecek ve bu da yükleme sürelerinin biraz daha yavaş olmasına, ancak Kümülatif Düzen Kaydırmalarının meydana gelme şansının azalmasına neden olacaktır. CLS sorunları yaşıyorsanız, eşik yüksekliğini artırabilirsiniz.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
tr: Mümkün olduğunda, yükleme sürelerini hızlandırmak için jQuery ve jQuery Migrate gövdeye taşınacaktır. Üçüncü taraf bir eklenti jQuery bir bağımlılık olarak kaydederse, başa geri taşınacaktır.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
tr: Özel alanları kullanarak anahtar kelimelerinzi tanımlandığınız zaman özel alan adı için bu değerin kullanılması gerekir. Özel alanın değeri, kullanmak istediğinizde özel virgule ile ayrılan anahtar kelimeniz olmalıdır.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
tr: Özel alanları kullanarak meta açıklamasını tanımlandığınız zaman özel alan adı için bu değerin kullanılması gerekir. Özel alanın değeri, kullanmak istediğinizde özel açıklamanız olmalıdır.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
tr: Özel alanları kullanarak başlığınızı tanımlandığınız zaman özel alan adı için bu değerin kullanılması gerekir. Özel alanın değeri, kullanmak istediğinizde özel başlığınız olmalıdır.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
tr: Düzenleri Divi Cloud kaydettiğinizde, oluşturduğunuz her web sitesinde kullanılabilir hale gelirler.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
tr: %s Divi Cloud ile senkronize ettiğinizde, oluşturduğunuz her web sitesinde kullanılabilir hale gelirler.

en: Widget Bullet Color
tr: Widget Nokta Rengi

en: Widget Header Color
tr: Widget Baş Kısım Rengi

en: Widget Link Color
tr: Widget Bağlantı Rengi

en: Widget Text Color
tr: Widget Metin Rengi

en: Widgets
tr: Widgetlar

en: Width
tr: Genişlik

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
tr[0]: %1$s Öge

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
tr: WordPress, kendi WordPress emojilerini yükler. Modern tarayıcılar yerel emojileri destekler ve çoğu durumda WordPress emojilerini gereksiz kılar. WordPress emojilerini kaldırmak, gereksiz varlıkları kaldırır ve performansı artırır.

en: Words
tr: Kelimeler

en: Write %s With AI
tr: Yapay zeka ile %s yaz

en: Yes
tr: Evet

en: Yoga Studio
tr: Yoga Stüdyosu

en: Yoga Studio About Page
tr: Yoga Stüdyosu Hakkında Sayfası

en: Yoga Studio Blog Page
tr: Yoga Stüdyosu Blog Sayfası

en: Yoga Studio Classes Page
tr: Yoga Stüdyosu Dersleri Sayfası

en: Yoga Studio Contact Page
tr: Yoga Stüdyosu İletişim Sayfası

en: Yoga Studio Home Page
tr: Yoga Stüdyosu Ana Sayfası

en: Yoga Studio Landing Page
tr: Yoga Stüdyosu Açılış Sayfası

en: Yoga Studio Team Page
tr: Yoga Stüdyosu Takım Sayfası

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
tr: Yapay zekaya daha fazla talimat vererek oluşturulan içeriği değiştirmeye ve iyileştirmeye devam edebilirsiniz.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
tr: Eğer mesaj yorumlarını ve yorum formlarını kaldırmak istiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
tr: API Anahtarınızı <a href="%s" target="_blank">burada</a> bulabilirsiniz.

en: You can try out Divi AI 100 times
tr: Divi AI'yı 100 kez deneyebilirsiniz

en: You don't have pages
tr: Herhangi bir sayfanız bulunmuyor

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
tr: 500MB Limitinize ulaştınız. Öğeleri Divi Cloud kaydetmeye devam etmek için, yer açmak veya Divi Cloud depolamanızı yükseltmek için mevcut öğelerinizden bazılarını silmeniz gerekir.

en: You have to update Divi in order to use AI.
tr: Yapay zekayı kullanmak için Divi güncellemeniz gerekir.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
tr: %1$s aboneliğinizin süresi doldu. %2$s Kitaplığından Hazır Düzenleri indirmek <a href="%3$s" target="_blank">aboneliğinizi yenileyin</a> gerekir.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
tr: Divi AI kullanım limitiniz aşıldı. Divi AI üyeliğini yükselterek Divi AI'yı sınırsız kullanın!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
tr: Divi Cloud Oturumunuz Sona Erdi

en: Your Divi Cloud membership has expired
tr: Divi Cloud üyeliğinizin süresi doldu

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
tr: Divi Cloud üyeliğinizin süresi doldu. Bulutunuzda depolanan öğelere erişmek için lütfen <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud üyeliğinizi yenileyin</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
tr: Divi Cloud oturumunuz sona erdi. Lütfen tekrar giriş yapmayı deneyin. Yetkilendirme hatalarıyla karşılaşmaya devam ederseniz, yetkilendirme simgenizin yeniden oluşturulabilmesi için Kitaplık modunu kapatıp yeniden açmayı deneyin.

en: Your Existing Pages
tr: Mevcut Sayfalarınız

en: Your Saved Layouts
tr: Kayıtlı Düzenleriniz

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
tr: Ücretsiz Divi AI kullanım sınırınız aşıldı. Divi AI'yı sınırsız kullanmak için bir Divi AI üyeliği satın alın!

[ctx: clear static resources]
en: Clear
tr: Açık

en: comments
tr: Yorumlar

[ctx: documentation links]
en: Support
tr: Destek

en: for free. Upgrade to enjoy
tr: ücretsiz. Eğlenmek için yükseltin

[ctx: general options]
en: General
tr: Genel

en: hide error message
tr: hata mesajını gizle

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
tr: bütünleşme

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
tr: navigasyon

[ctx: page/post]
en: Layout
tr: düzen

en: settings reset.
tr: Ayarları Sıfırlandı

en: settings saved.
tr: Ayarlar Kaydedildi

en: show error message
tr: hata mesajını göster

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
tr: Reklamlar

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
tr: renklendirme

[ctx: theme updates]
en: Updates
tr: Güncellemeler

en: unlimited usage.
tr: sınırsız kullanım

en: you don't have sufficient permissions to access this page
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok
